Навігація
Головна
Новини
Про район
Фотогалерея
Літературне об`єднання
Сфера послуг
Посилання
Файловий архів
Каталог підприємств
Дошка оголошень

Зворотний зв'язок
Гостьова книга
Пошук по сайту
Мапа району
Карта сайту
Авторизація
Ім`я

ПарольЩе не зареєстровані?

 РЕЄСТРАЦІЯ 


Забули пароль?

 ВІДНОВИТИ 
Останні статті
Подарунок до річниці...
Катеринич Павло Миха...
Байдикова Олександра...
Пиріжна. Історія зас...
Нові назви вулиць міста
5 нових компаній
ООО Комэлектронпром
Отрада, ООО
Приватне підприєм...
Кодимський районн...
Відділення зв’язк...
Лічильники_
Структура статей
Усі статті » Фольклор » Витоки
Витоки


Різдвяний вертеп Загнітківських «Витоків» у Загнітковому. З давніх-давен з покоління в покоління передається народна традиція колядування та щедрування. І цьогоріч на різдвяне свято весела ватага хлопчиків і дівчаток в одязі з бабусиних скринь йшла селом з вертепом, в якому знаходились фігурки новонародженого Ісуса Христа та Різдвяної зорі, пастирів, царів, тваринок, Різдвяний вертеп – веселе святкове дійство з колядками, піснями та жартами. І лунало від хати до хати «Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на здоров’я»…

Зміст колядок і щедрівок вирізняється розмаїтістю мотивів: хліборобські, мисливські, військові, казково-фантастичні, любовні, біблійно-релігійні.

Художні образи, які змальовує фольклорний гурт «Витоки» в колядках і щедрівках, є засобом змалювання бажаного щастя, здоров’я, добробуту, що обов’язково має здійснитися. Дійство вертепу складається з двох частин – релігійної і світської. Перша – про народження Ісуса Христа, появу благовісної зірки, пастухів та трьох царів, що йдуть на поклін до новонародженого дитяти. Вертепне дійство завершується смертю царя Ірода, після чого розігруються веселі сценки – залицяння парубка до дівчини, ворожіння тощо. Потім колядники розігрують інтермедії, водіння Кози, що являє собою традиційний обряд з піснями та іграми. Центральним дійством є танець Кози під супровідну пісню, її вмирання й воскресіння, що символізує кругообіг часу, прихід Нового року, відродження природи.

Фольклорний гурт «Витоки» у складі Роксолани Олійник, Анастасії Швець, Сніжани Сокур, Анжели Чернеги, Катерини Могилко, Вікторії Чунту, Олесі Жигайло, Вікторії Гилко, Євдокії Чернецької, Юлії Буздуган під керівництвом директора Будинку культури Фросини Григорівни Сторож і під акомпанемент музичного керівника Сергія Григоровича Олійника вітали ветеранів війни та праці, вчителів, інвалідів, відомих механізаторів, пенсіонерів-ветеранів.

Колядників радо зустрічали у кожній оселі, запрошували до столу, пригощали, а потім господарі і самі долучались до веселої ватаги і радо сповіщали світові благу вість: «Син Божий народився». А за цим розлягалось по всьому селу: «Де Коза ходить, там жито родить, де не буває, там вилягає, де коза ногою, там жито копою, де коза рогом, там жито стогом»…

Яскравими та колоритними постали перед загнітківчанами справжні театралізовані вистави колядок і щедрівок, який показали вихованці фольклорних гуртків Загнітківського Будинку культури і районного Будинку школяра.

Колядки записані Фросиною Григорівною від старожилів села і саме в цьому обряді яскраво показано автентичність Загніткового. А для директора вже давно основним завданням стало збереження та відродження унікальних народних традицій, мовних і культурних скарбів, донесення до поколінь нашого краю українського автентичного фольклору.

Ф.Г. Сторож свято зберігає і популяризує фольклор, що відіграє надзвичайну роль, особливо тепер, коли на часі питання відродження духовності, яка має значний творчий потенціал української традиційної культури. Саме вона є головним чинником морально-естетичного оздоровлення, збереження і розвитку української мови, відродження національної свідомості, духовності народу, підґрунтям розвитку професійного мистецтва.

Тож недарма напрямки роботи Загнітківського Будинку культури вражають своєю розмаїтістю кожного, хто торкнувся його витоків. Адже, дізнавшись про титанічну працю директора сільського Будинку культури, село відвідала вже не одна група мистецтвознавців і з Одеси, і з Києва, аби зберегти для української скарбниці духовності традиційне культурне надбання, яке свято береже і примножує справжня сподвижниця духовності нашого краю Ф.Г. Сторож. Її захоплення, відданість справі заслуговують на значну увагу як мистецьких кіл, так і керівництва району, області, України.

Газета "Вісті кодимщини" вже неодноразово згадувала, що збереження і збагачення неповторної своєрідності духовної спадщини вже давно має бути достойно поцінованим. А сам керівник сільського закладу Фросина Григорівна Сторож, яка вирізняється серед інших значним творчим потенціалом і своєю діяльністю забезпечує спадковість поколінь на основі народних традицій, заслуговує на найвищу державну відзнаку.

Любов Кузьменко.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


Коментарі
Коментарі відсутні
Додати коментар
Будь ласка, спочатку авторизуйтесь на сайті через власний обліковий запис, щоб отримати можливість додавання коментарів
Поділитися в соціальних мережах
Партнери проекту
Незалежна Україна

Останнє фото


Альбом: Земля наших предків

Розклад руху

Залізниця

Автостанція

Спецпропозиції
В цій категорії оголошень немає.
Актуальні вакансії
лого служби зайнятостіКодимський центр зайнятості інформує.

Кодимі потрібні :

лікарі, вчителі, продавці, юристи

Звертатися за адресою: вул.Леніна, 69.
тел. 048 67 26713

RSS канали
Підпишіться на наші новини

Останні новини
Останні статті