Навігація
Головна
Новини
Про район
Фотогалерея
Літературне об`єднання
Сфера послуг
Посилання
Файловий архів
Каталог підприємств
Дошка оголошень

Зворотний зв'язок
Гостьова книга
Пошук по сайту
Мапа району
Карта сайту
Авторизація
Ім`я

ПарольЩе не зареєстровані?

 РЕЄСТРАЦІЯ 


Забули пароль?

 ВІДНОВИТИ 
Останні статті
Катеринич Павло Миха...
Байдикова Олександра...
Пиріжна. Історія зас...
Нові назви вулиць міста
Склад депутатів Коди...
5 нових компаній
ООО Комэлектронпром
Отрада, ООО
Приватне підприєм...
Кодимський районн...
Відділення зв’язк...
Лічильники_
Структура статей
Усі статті » Храми » Храми села Пиріжна
Храми села Пиріжна

 

Церква св. Михаїла
Церква св. Михаїла. село Пиріжна

Церквa святого Михaїлa вiдoмa з 1767 р. Перетвoренa з унiaтськoї нa прaвoслaвну в 1794 р. Нa тoй чaс – дерев'янa триверхa спoрудa. Церквa св. Михaїлa – дерев'янa; у 1857 р. прoдaнa у с. Кoзлiвкa, де з неї збудувaли нoву церкву. Нoвa церквa збудoвaнa у 1858 р. – кaм'янa oднoверхa. Нoвий iкoнoстaс 1869 р. Вiдбудoвaнa в 90-х рoкaх 20 стoлiття.

Непроста доля Пиріжнянської церкви.

Для всіх православних України 2008 рік є знаменним. У липні 988 року київський князь Володимир прийняв християнство і цими днями минає 1020 років з часу тієї події. Для жителів с.Пиріжни це – подвійне свято. У нинішньому році виповнюється 150 років кам’яній церкві Михаїла Архистратига.
За час свого існування церква зазнала і розрухи, і розквіту. Ця споруда одна із небагатьох, на той час Ольгопільського повіту, яка збудована із каміння. До цього часу була дерев’яна триверха церква, зведена в 1767 році. Будівництво кам’яної церкви розпочали в 1857 році і збудували за рекордно короткий термін. Наступного, 1858 року, будівництво було завершено і розпочато богослужіння. У книзі «Приходы и церкви Подольской Епархии. Ольгопольський уезд 1901 год» писалось: «Замечательно, что крестьяне с.Пирижна, обязанные в то время крепостного права работать всю неделю на помещика, посвящали воскресные и праздничные дни постройке церкви». Крім того що жителі села брали активну участь в будівництві церкви, вони пожертвували 2700 крб. на її оздоблення На той час це були немалі кошти. Церква була не тільки духовним а й просвітницьким центром села. При ній діяла церковно-приходська школа. До революції вихідці із неї навчались в Московській Духовній Академії.
В 1930 році Радянська влада зачинила церкву. Купола зруйнували, стіни побілили і зробили клуб. Але до нього майже ніхто не ходив. З часом там був склад під зерно. Під час війни румунські окупанти дозволили відновити церкву. Зробили ремонт будівлі. Жителі села принесли ікони, рушники, доріжки тощо. На той час у нашого односельця, священика Кирила Афанасійовича Шепітка не було навіть церковного вбрання, бо його сім’ю влада вигнала із хати, а майно забрали. На допомогу прийшли пиріжнянські умільці. Юхтим Прокопчук з полотна пошив рясу, його дружина пофарбувала її в бузині. По селу зібрали монети вартістю 20 копійок, викували з них нагрудний хрест для батюшки. Таким чином служба в церкві знову відновилася. Та не надовго. В 1960 році її в черговий раз зачинили. Деякий час в ній знаходилась шкільна майстерня. Багато років будівля стояла без даху, на ній росли дерева. Хотіли її підірвати, для цього навіть привозили саперів, але біля неї близько були хати і ця задумка не здійснилась.
В 1987 році будівлю церкви відремонтували і створили в ній історико-краєзнавчий музей. В цей час в Радянському Союзі почали руйнуватись ланцюги антидуховної політики і настало потепління у сфері свободи вірування. На сходці села жителі Пиріжної вирішили відновити церкву. В день святого Андрія, 13 грудня 1990 року розпочалось богослужіння в церкві. Настоятелем її став отець Анатолій (Анатолій Пантелеймонович Білоус). Для віруючих жителів села – це стало значною подією. З часу відкриття церкви тут проходять обряди хрещення, вінчання, відспівування померлих.
Ось така непроста доля пиріжнянської церкви, яка здолала випробовування часу і нехристиянське відношення колишньої влади і стоїть уже 150 років.

М.Грінченко, с. Пиріжна.

Коментарі
Коментарі відсутні
Додати коментар
Будь ласка, спочатку авторизуйтесь на сайті через власний обліковий запис, щоб отримати можливість додавання коментарів
Поділитися в соціальних мережах
Партнери проекту
Незалежна Україна

Останнє фото


Альбом: Земля наших предків

Розклад руху

Залізниця

Автостанція

Спецпропозиції
В цій категорії оголошень немає.
Актуальні вакансії
лого служби зайнятостіКодимський центр зайнятості інформує.

Кодимі потрібні :

лікарі, вчителі, продавці, юристи

Звертатися за адресою: вул.Леніна, 69.
тел. 048 67 26713

RSS канали
Підпишіться на наші новини

Останні новини
Останні статті